You are currently viewing Zašto je ovo najljekovitija biljka na svijetu

Zašto je ovo najljekovitija biljka na svijetu

Podijelite sa prijateljima:

Poljska preslica (lat. Equisetum arvense), poznatija pod nazivima rastavić, voščenka, konjski rep, hvošč, moćan je lijek, eliksir ljepote, pa čak i sredstvo za čišćenje. Stoljetna tradicija zabilježila je njene mnoge ljekovite primjene, ali nije samo prirodan lijek, nego je i sredstvo za pranje posuđa i poliranje, a koriste se i za čišćenje arheoloških eksponata.

To svojstvo zahvaljuje iglicama obloženim silikatima. Preslica je jedna od onih nevjerojatnih biljaka koje liječe skoro sve bolesti.

Jača kosti, kosu, kožu i nokte

Preslica sadrži visokovrijedne silicijeve spojeve, mangan, kalcij, željezo, flavonoide, fitosterole, glikozide, fenolne i akonitične kiseline. Sposobna je apsorbovati jedinstvene minerale iz tla poput silicijevog dioksida, koje nije lako naći u drugim biljkama.

Preporučuje se za obnavljanje koštanih tkiva nakon traume ili tjelesne dekalcifikacije.

Jedna talijanska studija ustanovila je da se ženama s osteoporozom koje su uzimale 270 mg ekstrakta preslice tijekom godine dana poboljšala gustoća kostiju.

Preslica pomaže kod stegnutih ligamenata i iščašenih zglobova jačanjem vezivnog tkiva i hrskavice.

Zbog antiupalne aktivnosti korisna je i kod reumatoidnog artritisa.

U ovu svrhu, švicarski herbalist Abbe Kuenzle preporučuje svakodnevno ispijanje čaše čaja od preslice godinu dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa:

Oslobađa tijelo viška vode

Preslica važi za jedan od najjačih biljnih diuretika, jer može pojačati eliminaciju vode iz organizma i do 30 posto.

To je ujedno i stežuća (adstringentna) biljka, tako da je izvanredna za zdravlje urinarnog trakta. Pomaže kod upala, krvarenja, cističnih ulceracija, cistitisa i infekcija.

Smatra se posebno učinkovitom u slučaju upale ili benignog povećanja prostate. Koristi se i za otapanje, smanjivanje i tjeranje bubrežnih kamenaca.

Preporučuje se i kao pomoć kod celulita i mršavljenja. U svrhu mršavljenja koristi se u obliku čaja.

Zaustavlja krvarenje i ubrzava zarastanje

Koagulirajuća i hemostatska aktivnost preslice pomaže u smanjivanju unutarnjih i vanjskih krvarenja, kao i obilnih menstruacija.

Preslica se koristi kod krvarenja iz usta, nosa, crijeva i maternice. Pomaže kod proljeva, sporozarastajućih rana, promrzlina i konjunktivitisa.

Antiupalni spojevi preslice pomažu u smanjivanju upale i neugode uzrokovane upaljenim ranama, povredama ili menstrualnim grčevima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa:

Za liječenje krvarenja pijte čaj od preslice i stavljajte obloge od svježe ili suhe biljke.

U narodu preslica se koristi i kod:

gubitka pamćenja
hemeroida
menopauze
gingivitisa i tonzilitisa
dijabetesa
upala dišnih organa
anemije
raka kostiju, mjehura, bubrega i prostate

Prirodno sredstvo za ljepši izgled

Preslica proljepšava i pomlađuje kožu, liječi tvrdokorne kožne tegobe i jača nokte. Spada među poznatije biljke za njegu i liječenje vlasišta. Jača korijen kose, uklanja perut, potiče rast kose i pomaže kod gubtika kose.

Za vanjsku njegu kose pomiješajte četiri kapi tinkture preslice s dvije žlice maslinova ulja i masirajte glavu 10 minuta. Ponavljate postupak četiri puta sedmično.

Primjena i doziranje

Čaj

Kašiku biljke kuhajte pet minuta u 2,5 dcl vode, zatim procijedite i pijte u gutljajima. Pijte 2-4 čaše na dan.

Tinktura

10 g svježe preslice namočite u pravu rakiju ili etilni alkohol.Četrnaest dana ostavite na suncu ili na toplom mjestu. Svaki dan protresite.Nakon 14 dana, procijedite tinkturu. Uzimajte 1-4 ml razrijeđeno u 100 ml vode, tri puta na dan.

Tonik protiv bora

Kuhajte jušnu kašiku suhe preslice u 1,5 dcl vode 10 minuta i procijedite. Tonik koristite navečer prije stavljanja kreme za lice.

Preslica se koristi i u obliku kupki i obloga za mnoge tegobe, čak i zloćudne tumore.Pripravke možete kupiti u apotekama, od travara i u trgovinama zdrave hrane.

Uz uzimanje pripravaka od preslice pijte mnogo tekućine.

Zabranjeno je uzimati preslicu kod upale bubrega.

Berba preslice

Poljska preslica izgledom podsjeća na malu jelku, a naraste do 30 cm u visinu.

Ima staništa na pjeskovitim poljima i livadama, ali valja biti oprezan tijekom berbe, jer postoje njeni otrovni dvojnici. Također je nemojte brati na zagađenim poljima.

U martu i aprilu beru se samo neplodne zelene stabljike tako da se prirežu do zemlje i osuše u hladu. Nakon sušenja mora zadržati zelenu boju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa:

Leave a Reply